بهترین مهد کودک ها و پیش دبستانی ها

بهترین ها برای کودک شما

لیست بهترین مهدکودک ها و پیش دبستانی های تهران و شهرستان‌ها در این صفحه آورده شده است. شاید مهد کودک، اولین فضایی باشد که کودک، دوری چند ساعته از پدر یا مادرش را تجربه می‌کند. یک مهد کودک یا پیش دبستانی مناسب، علاوه بر هزینه، باید دارای فضا و امکانات مناسب و استاندارد هم باشد تا کودک، هم از بودن در آنجا لذت ببرد و هم بسیاری از مهارت های ابتدایی زندگی را یاد بگیرد. با باهوشک بهترین انتخاب را برای کودکان خود داشته باشید.

انتخاب یک مهدکودک و پیش دبستانی خوب برای کودکان قدم اول برای ورود به دنیای کسب علم و اجتماع است. این سن مناسب ترین و طلایی ترین دوران در زندگی افراد است که مهارت های اجتماعی، استعدادها، توانایی ها، خلاقیت و دیگر ویژگی های فردی در کودکان شکل گرفته و پرورش داده می شود. در صورتی که شما بتوانید یک پیش دبستانی خوب برای کودکانتان انتخاب کنید، مسیر زیادی از راه را پیموده اید. اما معیارهای انتخاب مهدکودک و پیش دبستانی چیست؟ یک پیش دبستان خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ با ما همراه شوید تا پاسخ این سوال ها را بخوانیم.

 

تفاوت مهد کودک و پیش دبستانی، خانه کودک و کودکستان چیست؟

یکی از سوال هایی که معمولا برای والدین پیش می آید آن است که مهد کودک، پیش دبستانی، خانه کودک و کودکستان چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟

پبش دبستانی معمولا مخصوص کودکان 4 تا 5 ساله است. یعنی کودکانی که از سن نوپایی فراتر رفته اما هنوز به سن کافی برای مدرسه نرسیده اند. پیش دبستانی ها معمولا دارای ساعات کاری کمتری هستند و در روزهای تعطیل رسمی و تابستان تعطیل هستند. در پیش دبستانی معمولا از برنامه های آموزشی خاصی برای رشد دادن مهارت های کودک برای شروع دبستان استفاده می کنند. مراکز پیش دبستانی باید دارای مجوز بوده و معلمان ان ها دوره دیده باشند. 

مهد کودک ها محدودیت سنی برای پذیرش کودکان ندارند و بیشتر انتخابی برای مادران شاغل است. مراقبت از کودکان معمولا به صورت پاره و تمان وقت بوده و برخی از مهد کودک ها حتی در روزهای تعطیل و تابستان ها فعالیت می کنند. 

خانه کودک از نظر کاربری تفاوت زیادی با مهد کودک و پیش دبستانی دارد. در این خانه کودکان با بازی ها و وسایل مختلفی آشنا شده و بیش از مهد و پیش دبستانی از حضور در آن ها لذت می برند. مهارت ها و مشاغل مختلف به صورت بازی و اسباب بازی درآمده و کودکان شغل های مختلف را بازی کرده و مهارت های گوناگونی می آموزند. در این خانه ها مربی آموزشی مانند مهد و پیش دبستانی وجود ندارد و کودکان همراه با والدین خود و یا یک همراه از وسایل بازی استفاده می کنند.

مهد کودک

کودکستان در معنای کلی به از پسوند جمع ساز ستان به کودک تشکیل شده است. کودکستان به معنای محل اجتماع کودکان همسن سال است. در این اجتماع کودکان بازی کرده و مهارت های مختلف را می آموزند.

 

قیمت مهد کودک در تهران و سایر شهرستان ها چقدر است؟

شهریه مهد کودک هر ساله توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت طی بخشنامه ای به مهد کودک ها اعلام می شود. در این بخشنامه یک هزینه پایه برای مهد کودک ها عنوان می شود، اما مهدکودک ها با توجه به خدماتی که ارائه می کنند و با توجه به ستاره هایی که دارند، می توانند این هزینه پایه را تا چند درصد افزایش دهند. مهد کودک های 1 ستاره تا 10 درصد، مهدهای 2 ستاره تا 20 درصد، مهدهای 3 ستاره تا 30 درصد و مهدهای 4 ستاره تا 40 درصد می توانند این قیمت پایه را افزایش دهند. [بخوانید: رتبه بندی مهد کودک ها]. همچنین هزینه پایه بدون در نظر گرفتن هزینه ناهار و میان وعده است و مهدکودک ها می توانند بابت آن هزینه جداگانه دریافت کنند. هزینه سرویس و رفت و آمد نیز هزینه ای جداگانه از هزینه پایه است. 

قیمت مهد کودک در تهران و سایر شهرستان ها با توجه به فاکتورهای مختلف متفاوت است. ساعات حضور کودک در مهد، امکانات مهد، محل مهد کودک در شهر و البته تعداد ستاره مهدکودک بر این قیمت تاثیرگذار خواهد بود. معمولا والدین باید تمام هزینه یک ساله را هنگام ثبت نام پرداخت کنند اما اغلب مهدها این هزینه را برای رفاه حال والدین قسط بندی کرده و می توان آن را در چند قسط پرداخت کرد. 

قیمت مهد کودک در شهرستان و تهران با توجه به موارد بالا متفاوت است. در شهرستان این مبلغ از حدود 300 هزار تومان ماهانه برای شهرستان و در تهران از حدود 700 هزار تومان آغاز می شود. شهریه ماهانه مهد کودک خصوصی در شهرستان ها تا حداکثر ماهی 3 میلیون تومان نیز می رسد. این مبلغ برای تهران و برخی از مهدهای خصوصی و مهدهای دو زبانه می تواند تا ماهی 6 میلیون تومان نیز باشد. (سال 1401)

 

قیمت پیش دبستانی در تهران و سایر شهرستان چقدر است؟

قیمت پیش دبستانی در تهران و شهرستان ها نیز با یکدیگر متفاوت است. این هزینه برای پیش دبستانی های دولتی توسط آموزش و پرورش مشخص می شود. در حال حاضر این مبلغ برای پیش دبستانی ها در شهرستان از 250 هزار تا 400 هزار ماهیانه و در تهران از 700 هزار تا 1 میلیون تومان شهریه ماهیانه متغیر است. این مبلغ برای پیش دبستانی های خصوصی با توجه به امکاناتی که ارائه می دهند در شهرستان می تواند تا 1 میلیون تومان و در تهران تا بیش از 3 میلیون تومان ماهیانه افزایش پیدا کند. (سال 1401)

پیش دبستانی

 

تفاوت پیش دبستانی 1 و 2 چیست؟

در چند سال اخیر پیش دبستانی به دو دسته 1 و 2 تقسیم بندی شده است. پیش دبستانی 1 مخصوص کودکان 4 تا 5 است. در این دوره بیش از آموزش به کودکان کمک می کنند که قرار گرفتن در محیط آموزشی جدید و استقلال فردی را یاد بگیرند. در این دوره کودکان با مفاهیم ساده مانند اعداد و علوم آشنا شده و تمرکز بیشتر بر روی مهارت های فردی کودکان است. 

پیش دبستانی2 که از 6 سالگی کودکان برگزار می شود، بر آموزش جدی تر و بیشتر متمرکز بوده تا کودکان را برای ورود به کلاس اول دبستان آماده کند. در این دوره کودکان با اعداد و حروف الفبا به طور کامل آشنا شده و در ورود به دبستان با مشکلات کمتری مواجه خواهند شد. در این دوره همچنین ارزیابی دقیقی برای مشکلات شنوایی، بینایی و ذهنی کودکان انجام شده تا در صورت مشاهده هر گونه علائم به مراکز مشاوره تخصصی ارجاع داده شوند.

 

تفاوت پیش دبستانی دولتی و خصوصی چیست؟

کلاس های پیش دبستانی دولتی معمولا در ساختمان مدارس و دبستان ها برگزار می شود. در نتیجه فضای کلاس برای کودکان می تواند کمی محدود و خسته کننده باشد. کودکان در زنگ های تفریح باید در کنار کودکان دبستانی در حیاط بازی کرده و یا از سرویس بهداشتی عمومی استفاده کنند. پیش دبستانی های خصوصی دارای فضا و ساختمان جداگانه ای هستند که به طور اختصاصی برای کودکان طراحی شده است. معمولا در حیاط آن ها وسایل بازی وجود دارد و کودکان کمتر در آن احساس خستگی می کنند. همان طور که در بالا اشاره شد، شهریه پیش دبستانی خصوصی از دولتی می تواند تا چندین برابر نیز بیشتر باشد.

 

آیا پیش دبستانی اجباری است؟ از چه سنی؟

با توجه به اهمیت آموزش کودکان در دوره پیش دبستانی و آمادگی برای ورود به دبستان، در چند سال اخیر پیش دبستانی دوم برای کودکان اجباری شده است. برای ثبت نام در دبستان در کنار دیگر مدارک مورد نیاز، مدرک شرکت در پیش دبستانی 2 نیز باید به مدرسه تحویل داده شود. البته در صورتی که به هر دلیل شما نتوانید فرزند خود را در پیش دبستانی 2 ثبت نام کنید، در تابستان قبل از شروع کلاس اول یک دوره فشرده با هزینه بیشتر برای کودکان برگزار می شود و گواهی شرکت در آن برای ثبت نام به مدرسه تحویل داده می شود. سن ثبت نام در پیش دبستانی2 در حال حاضر 6 سال است. 

مهدکودک

 

پیش دبستانی مجازی چگونه است؟

با توجه به شیوع کرونا در چند سال گذشته، آمار ثبت نام در پیش دبستانی کاهش قابل توجهی پیدا کرده است. با توجه به اهمیت این دوره در آموزش کودکان، طرح پیش دبستانی مجازی مورد بررسی و اجرا قرار گرفت. در این طرح مطالب و بسته های آموزشی در اختیار والدین قرار می گیرد تا والدین در خانه با کودکان خود کار کرده و آن ها را برای ورود به مدرسه آماده کنند. در برخی از شهرها نیز این اموزش در بستر شاد برگزار می شود. بعد از ثبت نام کودکان، گروه هایی در شاد تشکیل شده و یادگیری بر عهده مربیان و والدین است. در اغلب پیش دبستانی ها این دوره رایگان بوده و یا هزینه بسیار کمی دارد.

 

پیش دبستانی چند کتاب دارد؟

کتاب های دوره پیش دبستانی انواع مختلفی دارند که بسته به نظر مربیان و والدین کودکان انتخاب و خریداری می شود. از جمله پر کاربردترین این کتاب ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کتاب ریاضی یکی از کتاب های اصلی است که کودکان با اعداد، 4 عمل اصلی، اندازه گیری، حجم و غیره کار می کنند.
 • آموزش فارسی و یادگیری حروف نیز از جمله کتاب های اصلی پیش دبستانی است.
 • در کتاب علوم پیش دبستانی کودکان با محیط زندگی خود، اعضای بدن، فصل ها، حیوانات و غیره آشنا می شوند.
 • در برخی از مهدکودک ها از کتاب های هوش و مهارت های ذهنی استفاده می شود.
 • در اغلب مهدکودک ها از کتاب های کار در خانه نیز استفاده می شود تا کودکان در منزل نیز مفاهیم مختلفی که در پیش دبستانی یاد گرفته اند را تمرین کنند.


برای انتخاب مهدکودک و پیش دبستانی به چه نکاتی توجه کنیم؟

قبل از آن که بخواهیم با معیارهای مناسب انتخاب مهدکودک و پیش دبستانی خوب آشنا شویم، ذکر این نکته ضروری است که بدانیم معیارهای انتخاب می تواند برای افراد مختلف با ویژگی های شخصیتی مختلف، فرق کند. برای مثال اگر کودک شما فردی آرام است و بودن در جمع های شلوغ او را اذیت می کند، باید مهدی با تعداد دانش آموزان کم با محیطی آرام برای او انتخاب کنید. اما همین انتخاب می تواند برای یک کودک بازیگوش و شلوغ مناسب نباشد. بنابراین بهتر است قبل از توجه به معیارهای انتخاب مهد و پیش دبستان، به ویژگی های شخصیتی کودکتان توجه کنید.

مهدکودک باید فضای کافی داشته باشد

یکی از معیارهای مهم در انتخاب مهدکودک و پیش دبستانی ، توجه به فضایی است که برای بازی و تحرک دانش اموزان در نظر گرفته می شود. کودکان در این سن نیاز دارند انرژی های درونی خود را تخلیه کرده و بازی کنند. بنابراین مهد و پیش دبستانی باید فضای کافی مناسب با تعداد دانش آموزان داشته باشد. محیط کلاس می تواند بسیاری از دانش آموزان را خسته کند، بنابراین باید امکانات بازی و سرگرمی مناسبی برای آن ها در نظر گرفته شود تا کودکان بتوانند خستگی درس را با بازی کردن و تفریح از تن بیرون کنند.

مهدکودک

توجه به ساختمان مهدکودک و تاسیسات آن

یکی از فاکتورهای مهمی که در انتخاب مهد کودک باید مورد توجه قرار بگیرد، ساختمان و تاسیسات آن است. زمانی که برای انتخاب یک مهد کودک به آن جا می روید به موارد زیر توجه ویژه نشان دهید:

 • کف آشپزخانه و اتاق های بازی  دیوارها باید تمیز باشد.
 • تمامی درها باید محافظ و ضامن داشته باشند.
 • پریزهای برق با پوشانده شده باشد.
 • ساختمان مهد تا حد ممکن پله نداشته باشد و در صورت وجود اطراف پله به خوبی پوشانده شده باشد.
 • در صورت وجود طبقه دوم یا بیشتر، پنجره های آن باید نرده یا حفاظ داشته باشند.
 • تهویه و نور ساختمان باید استاندارد و مناسب باشد.
 • ساختمان باید دارای سیستم گرمایش و سرمایش مناسب باشد.
 • حیاط یا فضای بیرونی مهد باید مسطح و ایمن باشد.
 • کپسول آتش نشانی و جعبه کمک های اولیه در دسترس قرار گرفته باشد.
 • محل آماده سازی غذا از محل تعویض پوشک و دست شویی ها دور باشد.
 • ورودی مهد کودک باید به گونه ای باشد که افراد غریبه به راحتی نتوانند وارد آن شوند.

مساحت ساختمان مهد کودک باید چقدر باشد؟

ساختمان مهد کودک باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا کودکان بتوانند به راحتی در آن بازی کنند. به طور کلی براساس استانداردها، باید به ازای هر کودک حداقل سه متر مربع فضا در داخل ساختمان و حداقل 10 متر مربع در فضای بیرونی وجود داشته باشد. بنابراین برای انتخاب مهد کودک به مساحت آن و تعداد کودکان توجه کنید.

معلم، فردی که تاثیر شگفت انگیزی بر کودکان دارد

احتمالا همه ما متوجه این مساله شده ایم که کودکان تاثیرپذیری شگفت انگیزی از معلمان خود دارند. آن ها معلم خود را فردی می بینند که همه چیز را می داند و یک قهرمان است. از این رو از حرف ها و رفتارهای او تاثیر بسیار زیادی می گیرند. اولین معلم ها می توانند تاثیر زیادی بر طرز فکر کودکان راجع به خودشان، مدرسه، آینده و غیره داشته باشند. از این رو یکی از مهم ترین معیارهای انتخاب مهدکودک و پیش دبستانی ، توجه به معلم او است. حتما قبل از انتخاب از از سوابق معلم فرزندتان پرس و جو کنید. می توانید از والدین دانش آموزان قبلی معلم راجع به نحوه تدریس و عملکرد او پرسیده و با اطمینان بیشتری پیش دبستانی فرزندتان را انتخاب کنید.

معلم مهد کودک

داشتن مجوز معتبر

یکی از کارهایی که بسیاری از والدین در انتخاب مهد کودک فراموش می کنند، بررسی مجوز مهد کودک است. تاسیس مهد کودک نیازمند اخد مجوزهای مختلفی است که حتما باید توسط والدین مورد بررسی قرار بگیرد. 

تعداد مربیان

مساله مهم دیگر در انتخاب یک مهد کودک مناسب، توجه به تعداد مربیان با توجه به تعداد کودکان است. بدون شک اگر تعداد مربیان در مقایسه با تعداد کودکان کم باشد، نمی تواند به خوبی کلاس را مدیریت کرده و با بچه ها ارتباط برقرار کند. 

برای کودکان شیرخواره و نوپا حداکثر افراد در یک کلاس 8 نفر است. در صورتی که تعداد کلاس 6 نفر یا کم تر است برای هر 3 کودک یک مربی و برای کلاس هایی با تعداد بیشتر برای هر 4 کودک یک مربی باید حضور داشته باشد.

برای کودکان بزرگ تر حداکثر ظرفیت کلاس 12 نفر است. در یک کلاس 6 نفره برای هر 3 کودک یک مربی، در یک کلاس 8 نفره برای هر 4 کودک، در یک کلاس 10 نفره برای هر 5 کودک و برای در یک کلاس 12 نفره برای هر 6 کودک یک مربی باید حضور داشته باشد.

مهدکودک و مدرسه با فاصله دور را انتخاب نکنید

از دیگر معیارهای انتخاب مهدکودک و پیش دبستانی، انتخاب مدرسه با توجه به فاصله ای است که از منزل شما دارد. به این مساله توجه داشته باشید که هر چه فاصله مدرسه از منزل شما دور باشد، کودک باید زودتر از خواب بیدار شده و زمان بیشتری را برای رفتن به مدرسه  و برگشتن از آن صرف کند. این مساله می تواند کودک را بیش از مقدار نرمال خسته کند. از این رو برای انتخاب مهدکودک و پیش دبستانی، حتما به فاصله آن از منزل توجه کنید.

توجه به سوابق کادر مدیریت مهد

بعد از معلم، کارد اداری مهدکودک و مدرسه نیز تاثیر بسیار زیادی بر کودک شما می گذارند. یک مدیر و مسئول خوب می تواند فرزند شما را عاشق مهدکودک و مدرسه کند و برعکس کادری بد اخلاق می توانند برای همیشه ذهنیت فرزند شما را نسبت به مدرسه منفی کنند. بنابراین در انتخاب مهد و پیش دبستانی، حتما به تجربه و رفتار کادر مدرسه با خودتان و دانش آموزان توجه کنید. در این مساله نیز توجه والدین دانش اموزان قبلی می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد.

برنامه های کمک آموزشی نباید سنگین باشد

درست است که یکی از معیارهای انتخاب پیش دبستانی و دبستان توجه به برنامه های فوق برنامه است، اما این برنامه ها نباید به گونه ای باشند که کودکان را خسته کند. فضای آموزشی سال ها است با نظام آموزشی که در دوران والدین برقرار بود، فرق می کند. نظام آموزش و پرورش علاوه بر مباحث درسی به دنبال آن است که مهارت های دیگر کودکان را نیز بالا برده و علاوه بر آموزش، برای پرورش آن ها نیز برنامه هایی دارند. اما به این نکته توجه داشته باشید که تازه سال های اولی است که فرزند شما وارد محیط مدرسه و محیط آموزشی می شود. در صورتی که برنامه هایی که از او می خواهند سخت و سنگین باشد، کودک شما را زده خواهد کرد.

دبستان

امنیت کودکان در اولویت قرار دارد

از دیگر مهم ترین معیارهای انتخاب مهد و پیش دبستانی برای کودکان، ایمنی است که مدرسه باید داشته باشد. ایمنی هم شامل محیط داخل و هم محیط بیرون مدرسه باشد. فرم راه پله ها و دکوراسیون مدرسه باید به شکلی باشد که خطرات احتمالی به حداقل مقدار ممکن برسد. زیرا کودکان در این سن بسیار بازیگوش و سر به هوا هستند و به اندازه ای که باید مراقب سلامتی و محیط اطرافشان نیستند. همچنین مدرسه باید در محیطی امن و مناسب واقع شده باشد تا مشکلی هنگام رفت و آمد کودکان ایجاد نشود.

داشتن فضای داخلی شاد و مناسب

کلاس های درس باید فضایی شاد و روشن داشته باشند. تهویه اتاق ها باید مناسب بوده و جریان هوا باید به خوبی برقرار باشد. نور یک فاکتور مهم و تعیین کننده در محیط آموزشی است که می تواند بر کیفیت آموزش تاثیر مثبت داشته باشد. محیط تاریک با نور کم هم بر روحیه دانش آموزان تاثیر گذاشته و او را خسته و خواب آلود می کند. همچنین در رنگ آمیزی مدرسه باید از رنگ هایی شاد به کار رفته باشد تا کودکان در آن احساس راحتی و آرامش کنند. بنابراین هنگامی که برای انتخاب مهد و پیش دبستانی وارد محیط می شوید، به این نکته توجه کنید.

بهداشت مناسب و کافی داشته باشد

از معیارهای مهم دیگر در انتخاب پیش دبستانی و مهدکودک، رعایت بهداشت در مهد و مدرسه است. اگر اصول بهداشتی در مهدکودک و مدرسه رعایت نشود، کودکان در زمان کوتاهی دچار بیماری و آسیب خواهند شد. اصول بهداشتی باید برای تمامی نقاط مدرسه از بوفه تا سالن ها، کلاس های درس و سرویس های بهداشتی رعایت شده باشد.

به دنبال کشف استعدادهای کودکان باشند

همه ما به عنوان والدین دوست داریم که استعداد فرزندانمان در کودکی کشف شده و فرزندمان را در راستای آن پرورش دهیم. ممکن است کودک شما استعداد ریاضی بالایی نداشته باشد اما بتواند یک نقاش بسیار موفق شود. در کنار والدین و مراکز استعدادیابی، مدارس و مراکز پیش دبستانی نیز می توانند این استعدادها را در کودکان تشخیص داده و به ان ها در راستای پرورش و توسعه آن کمک کنند. 
بدون شک معلم پیش دبستانی یک کودک بعد از چند ماه کار کردن با او متوجه خواهد شد که کدام کودک استعداد ورزشی، کدام استعداد هنری و یا کدام استعداد ریاضی دارد. برای انتخاب پیش دبستانی ، مدرسه ای را انتخاب کنید که استعدادیابی کودکان یکی از اهداف مهم آن ها باشد. در این مدارس باید فعالیت های جانبی مانند نقاشی، ساخت کار دستی، زبان انگلیسی، ورزش، شعر یا داستان خوانی، تئاتر، احکام و غیره به اندازه کلاس های درس اهمیت دارند تا استعداد واقعی کودکان کشف شود.

مهدکودک از امکانات مناسبی برخوردار باشد

از دیگر معیارهای انتخاب مهدکودک و پیش دبستانی، توجه به امکاناتی است که در اختیار کودکان و دانش آموزان قرار داده می شود. داشتن آزمایشگاه هایی مجهز، وسایل ورزشی، کارگاه های هنری و کامپیوتر و امکانات دیگر می تواند تاثیر بسزایی در یافتن استعداد واقعی کودکان و پرورش ان داشته باشد.

دبستان

اگر مهدکودک سایت دارد، حتما آن را بررسی کنید

یکی دیگر از فاکتورهایی که می تواند به شما در انتخاب مهدکودک و پیش دبستانی خوب کمک کند، سر زدن به صفحات مجازی مهد و مدرسه یا سایت آن است. معمولا در سایت مدارس تصاویر و عکس هایی از همایش ها، اردوها، جلسات اولیا و مربیان، جشن ها و مراسم ها، افتخارات مدرسه و دانش آموزان و غیره گذاشته می شود. شما با بررسی این موارد تا حد زیادی می توانید تشخیص دهید که مدرسه ای که در نظر گرفته اید، خوب است یا بد؟!

به میزان مشارکت والدین و جلسات اولیا و مربیان توجه کنید

یک مدرسه خوب باید بتواند رابطه خوبی میان کادر آموزشی و دانش آموزان برقرار کند. در این جلسات می توان به والدین دانش آموزان راجع به نقاط قوت و ضعف و استعدادهای کودکان صحبت کرد و راهکارهای بهتری برای رشد و پیشرفت کودکان ارائه داد. همچنین در این جلسات والدین می توانند نظرات، پیشنهادها و انتقادهای خود را مطرح کرده تا محیط مدرسه به بهترین شکل ممکن اداره شود. در صورتی که این جلسات در مدرسه ای چندان جدی گرفته نشود، احتمال زیاد تعامل میان والدین و مدرسه بسیار کم خواهد بود.

به برنامه غذایی و یا خوراکی های بوفه توجه کنید

از دیگر معیارهای بسیار مهم در انتخاب مهدکودک و پیش دبستانی، توجه به خوراکی هایی است که به کودکان داده می شود. در بسیاری از پیش دبستانی ها از والدین هزینه تغذیه گرفته شده و خودشان به کودکان تغذیه می دهند. اگر پیش دبستانی که انتخاب کرده اید این گونه است، حتما برنامه غذایی آن ها را پرسیده تا از کیفیت و سلامت خوراکی ها مطمئن شوید. همچنین هنگام انتخاب دبستان و پیش دبستانی سری به بوفه مدرسه بزنید تا ببینید چه خوراکی هایی به کودکان شما داده می شود. بهتر است به جای خوراکی مضر مانند پفک و چیپس، خوراکی های مغذی، غذا یا میوه وجود داشته باشد.

همیشه گران ترین ها بهترین نیستند!

اگر بدون توجه به معیارهای انتخاب پیش دبستانی، تنها می خواهید فرزندتان را در مدرسه ای ثبت نام کنید که بالاترین شهریه را دارد، سخت در اشتباهید! به این نکته توجه داشته باشید که همیشه گران ترین ها بهترین نیستند! سعی کنید تمامی ویژگی های مورد نظرتان را بررسی کرده، به مدارس نمره دهید و مدرسه ای را که در مجموع برای شما بهتر است، انتخاب کنید. همچنین در انتخاب مهدکودک و پیش دبستانی به بودجه خودتان نیز توجه کنید. هزینه بسیاری از مدارس غیر انتفاعی بسیار بالا است و ممکن است پرداخت آن ها برای شما بسیار سخت باشد. بهتر است یک مدرسه خوب با توجه به بودجه ای که دارید انتخاب کنید.

پیش دبستانی

فرزندتان در اولویت قرار دارد

به این مساله توجه کنید که این فرزند شما است که می خواهد چند ساعت از روز را در مهد و پیش دبستانی و با شرایط آن سر کند، بنابراین رضایت و احساس راحتی او در اولویت هر چیز دیگری قرار دارد. حتما هنگام سر زدن به مهدکودکها و مدارس برای انتخاب دبستان و یا پیش دبستانی، فرزندتان را با خودتان ببرید و از او بپرسید که آیا در فضا و محیط مدرسه احساس آرامش و راحتی دارد؟ همچنین برنامه های مدرسه را با خصوصیات فرزندتان بسنجید. ممکن است فرزند شما بیشتر به انجام کارهای هنری یا ورزشی علاقه داشته باشد، بنابراین بردن او به مدرسه ای که بیش از هر چیز دیگر بر محتوای درسی، تست زدن و کلاس های فوق العاده درسی تاکید دارد شاید انتخاب مناسبی برای او نباشد.

به روز بودن مهدکودک و پیش دبستان را در نظر بگیرید

این روزها شکل همه چیز با سال های قبل تفاوت بسیار دارد. وارد شدن دنیای دیجیتال و اینترنت به زندگی، شکل و سبک انجام تمامی کارها را تغییر داده است. افرادی موفق هستند که بتوانند خودشان را این تغییرات همگام و همسو کنند. بنابراین یکی از مهم ترین معیارهای انتخاب مهدکودک پیش دبستانی، انتخاب مدرسه ای به روز است. بهره گیری از پتانسیلهای دنیای دیجیتال، کلاس های هوشمند، شیوه های نوین آموزشی، منابع جدید و غیره می تواند کودک شما را متناسب با شرایط روز بار آورد.

توجه به رفتار و مدرک تحصیلی پرسنل مهد

زمانی که برای پیدا کردن یک مهد کودک خوب گزینه های مورد نظرتان را بررسی می کنید، حتما به مدرک تحصیلی پرسنل آن توجه کنید. برخی از مهد کودک ها به این مساله توجه نکرده و مربیان خود را از میان افراد با مدارک تحصیلی مختلف انتخاب می کنند اما یک مربی مهد حرفه ای باید حداقل دو سال تحصیلات مرتبط در زمینه روانشناسی یا رشد و تکامل کودک داشته باشد. در صورتی که کلاس های مهد دایر است هنگام حضور در مهد کودک به رفتار مربیان با کودکان توجه کنید. مربیان مهد باید مهربان، مشتاق و مسئولیت پذیر باشند. باید به تغذیه، تربیت و خواب کودکان توجه کافی داشته و به همه موارد مهم در رشد و تربیت کودک کمک کنند.

برنامه غذایی مهدکودک

سرو غذا در در مهد کودک های مختلف با یکدیگر متفاوت است. برخی از مهد کودک ها برنامه غذایی خاصی ندارند و شما را در انتخاب غذا آزاد می گذارند. برخی دیگر از مهد کودک ها به شما برنامه غذایی می دهند و از شما می خواهند که در هر روز یک خوراکی مخصوص را به کودکتان بدهید. برخی دیگر از مهدها از شما هزینه ای جداگانه برای غذا دریافت می کنند و خودشان برای بچه ها وعده غذایی را آماده می کنند. مهد کودک هر کدام از موارد بالا باشد شما باید به رعایت بهداشت در سرو مواد خوراکی و سلامت تغذیه کودکان توجه کنید. اگر در بوفه مهد خوراکی های ناسالمی مانند پفک یا چیپس وجود دارد و در برنامه غذایی توجه چندانی به مواد مغذی مورد نیاز کودکان نشده است، احتمالا مهد توجه چندانی به این فاکتور ندارد.

برنامه آموزشی مناسب و متنوع

یک مهد کودک خوب دارای یک برنامه آموزشی مناسب و متنوع است. برخی از والدین تصور می کنند که مهد کودک نیز مانند پیش دبستانی و مدرسه یک محیط کاملا آموزشی است که فرزند شما باید به طور کامل در آن تحت آموزش قرار بگیرد. این باور کاملا اشتباه است. کودکان در این سن بیش از هر چیز به بازی کردن نیاز دارند و آموزش به آن ها باید در بازه های زمانی مناسب و کوتاه انجام شود. 

از این رو مهد کودکی را انتخاب کنید که دارای یک برنامه آموزشی مناسب با سن کودکان است و آن ها را بیش از اندازه خسته نخواهد کرد. از طرف دیگر ما در مهد کودک به دنبال رشد مهارت ها و توانایی های کودکان هستیم. در صورتی یک مهد کودک می تواند در دستیبای به این هدف به شما کمک کند که دارای برنامه های متنوعی از موسیقی، زبان، ورزش، خلاقیت و غیره باشد تا بتواند جنبه های مختلف کودک شما را بررسی کرده و استعدادهای واقعی او را شکوفا کند.

توجه به وضعیت سلامت جسمی

در صورتی که هنگام ثبت نام مربیان مهد کودک از شما راجع به سلامت فرزند شما سوال پرسیدند، برگه واکسیناسیون فرزند شما را خواستند، راجع به حساسیت های غذایی از شما سوال پرسیدند، راجع به داروی خاصی که کودک شما مصرف می کند با شما صحبت کردند، این موارد نشان می دهد که مهد کودک در برابر سلامت جسمی کودکان محطاط بوده و توجه کافی نشان می دهد.

مدت زمان نگه داری کودک در مهد

در صورتی که شما یک مادر خانه دار هستید و می خواهید فرزند شما چند ساعتی در طول روز را در مهد کودک بگذراند، بهتر است این میزان ساعت بیش از 3 یا 4 ساعت نشود. در مورد مادران شاغل این بازه زمانی فرق می کند. شما مجبور هستید با توجه به ساعات کاری خود، فرزندتان را به یک مهد کودک بسپارید. از این رو قبل از ثبت نام کودکتان در مهد، راجع به ساعت نگه داری فرزندتان با مسئول مهد صحبت کنید.

قرار گرفتن کودکان همسن در یک کلاس و گروه

برخی از مهد کودک ها همه کودکان همسن را در یک کلاس قرار می دهند که کار بسیار اشتباهی است. کودکان با توجه به سنی که دارند نیازمند به تغذیه متفاوت، میزان توجه و مراقبت متفاوت و آموزش و بازی های مختلف هستند. از این رو یک مهد کودک خوب حتما دارای ویژگی تفکیک کودکان از نظر سن است.

محل مهد کودک

فاکتور دیگری که بهتر است در انتخاب مهد کودک مورد توجه قرار گیرد، محل آن است. نزدیکی مهد کودک به خانه و یا محل کار دو مزیت برای شما خواهد داشت. از طرفی فرزند شما خسته طولانی بودن مسیر نخواهد شد و یا نیازی ندارد که صبح خیلی زود از خواب بیدار شود. از طرف دیگر فرزند شما ممکن است هر ساعت در طول روز برای شما دلتنگ شده و بی قرار شود. اگر مهد کودک به شما یا منزل پدر بزرگ کودک نزدیک باشد، می توانید در صورت بروز هر گونه مساله خود را در زمان کوتاهی به فرزندتان برسانید.

یک مهد و مدرسه خوب حتما یک مشاور خوب دارد

هنگامی که به دنبال انتخاب مدرسه برای فرزندتان هستید، به این نکته توجه کنید که یکی دیگر از معیارهای انتخاب پیش دبستانی و مهدکودک، داشتن یک مشاور خوب است. تا سال ها پیش مشاور تنها در دبیرستان ها فعالیت داشتند. اما امروزه مشاوران و روان شناسان در مدارس ابتدایی و پیش دبستانی نیز حضور دارند تا در حل مسائل و مشکلات مربوط به کودکان در این دوره حساس از زندگی کمک کنند.

مشاور مدرسه

پیش دبستانی باید نظم داشته باشد

درست است که سال های ابتدایی تحصیل محیط و شرایط آموزشی باید متناسب با کودکان بوده و به آن ها سخت گرفته نشود، اما این مساله به معنای این نیست که کودکان هرکاری بخواهند انجام دهند و هیچ سخت گیری و نظمی در مدرسه وجود نداشته باشد. در انتخاب پیش دبستانی به این نکته توجه داشته باشید که در کنار وجود جوی شاد و ملایم، مدرسه باید نظم جدی در رعایت قوانین داشته باشد.

مهدهای دو زبانه

یکی از جدیدترین مهد کودک هایی که بسیاری از والدین ترجیح می دهند که فرزند خود را به ان جا ببرند، مهدهای دو زبانه است. بسیاری از کارشناسان معتقدند اگر کودکان در سنین پایین زبان انگلیسی را در کنار زبان مادری خود بیاموزند، این آموزش در ذهن آن ها تثبیت شده و کودکان می توانند زبان دوم را نیز مانند زبان مادری خود بیاموزند. مهد کودک های دو زبانه مهدهایی نیستند که تنها یک کلاس آموزش زبان در آن ها برگزار می شود. این مهدها از متدهای مختلفی استفاده می کنند تا فرزند شما در ارتباط مستقیم با زبان دوم قرار گرفته و بتواند آن را یاد بگیرد.

برگزاری جشن های مناسبتی و گردش های علمی

یک مهد کودک خوب، به دنبال بهترین ها است. مهد کودکی را انتخاب کنید که دارای برنامه هایی برای گردش علمی و یا جشن های مناسبتی است تا فرزند شما با پدیده های علمی به صورت محسوس تر آشنا شده و البته محیطی شادتر و زیباتر را تجربه کند.

لطفاً شما هم امتیاز دهید !
( 10 رای ) 4.7 از 5

نظرات کاربران

پیام شما با موفقیت ارسال شد. منتظر تایید مدیریت باشید!
متن پیام الزامی است!
 • profile_pic
  ستایش آراسته
  ۱۴۰۱/۰۹/۰۲

  پیش دبستانی خوب تو سعادت آباد کجا رو پیشنهاد میدید خانوما؟ خیلی هم گرون نباشه شهریه ش

 • profile_pic
  زهرا
  ۱۴۰۱/۰۷/۰۵

  مهد کودک دو ستاره و سه ستاره و اینا یعنی چی؟ چه فرقی دارن؟

  • profile_pic
   تحریریه باهوشک
   ۱۴۰۱/۰۷/۰۶

   سلام دوست عزیز. این بلاگ رو مطالعه بفرمایید: https://bahooshak.com/blog/kindergarten-selection-criteria

 • profile_pic
  آنتونی
  ۱۴۰۱/۰۵/۱۲

  سلام با سایت تون اخیرا اشنا شدم. ممنونیم از نکات خوبی که در رابطه با مهد کودک مطرح کردید. موفق باشین 🌹

 • profile_pic
  محمدرضا
  ۱۴۰۱/۰۴/۱۰

  با این شهریه ها دیگه کی میتونه بچه شو بفرسته مهدکودک والا!!!!!!!!

 • profile_pic
  لیلا
  ۱۴۰۱/۰۴/۰۷

  بچه های من اصلا علاقه ای به مهدکودک ندارن و تحمل جدایی از من رو ندارن و بخوام ببرم مهدکودک، به شدت گریه میکنن. من هم شاغل هستم و نمیدونم باید چه کار کنم. کسی پیشنهاد یا راه حلی میدونه؟

  • profile_pic
   mina21
   ۱۴۰۱/۰۵/۰۱

   سلام عزیزم. به تدریج ازش جدا شو و کم کم زمانشو افزایش بده. مثلا اول نیم ساعت بذار مهد کودک باشه، بعدش 1 ساعت و... کم کم تو مدت یک ماه عادت میکنه چندین ساعت تو مهدکودک باشه

  • profile_pic
   dfdsdsfd
   ۱۴۰۱/۰۶/۱۴

   سلام مهد کودکای بقیه شهرا هم اضافه کنید به لیست. مهدکودک خوب تو یزد معرفی میکنید بهم چند تا؟ موسیقی هم توش آموزش بدن مرسی

 • profile_pic
  سمیرا بهلولی
  ۱۴۰۱/۰۳/۱۸

  مهد 2زبانه خوب طرفای تهران پارس کجا رو پیشنهاد میدین